Kategori: Genel

Renklerin insan psikolojisi üzerinde etkisi

Renklerin insan psikolojisi üzerinde etkisi vardır. Renklerin duygusal ve zihinsel tepkilere neden olduğu ve davranışları etkilediği birçok çalışma ve gözlem bulunmaktadır. Renk psikolojisi, bu konuyu inceleyen bir alandır ve renklerin insanların duygusal durumlarına, düşünce süreçlerine ve davranışlarına nasıl etki ettiğini araştırır.

Mükemmel mi olmamız gerekir? Hiç yanlış yapmadan yaşamak?

Bu yazım anksiyete hakkında, depresyon hakkında, aile içi iletişim hakkında ya da  bir başka psikolojik temelli konuda “uzman edasıyla” olmayacak… Danışma ortamlarında danışanlarım ile yaşadığımız samimi havadan bir ılık esinti olarak kabul edilebilir… YANLIŞ YAPMAK İNSAN OLUŞUMUZUN BİR PARÇASIDIR Evet, sık sık “yanlış yapmayan kişi” olabilme yanlışını yapıyor ve kendimize aşırı yükleniyoruz. Oysa yanlış yapmak,

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir?

Bir psikolojik bozukluk olan Obsesif Kompulsif bozukluğun ne olduğunu anlamak için öncelikle “obsesyon” ve “kompulsiyon” olarak tanımlanan bu iki kavramla tanışmamız gerekir. Obsesyon, bireyde kaygı (anksiyete) oluşturarak, bir davranışı yapmaya zorlayan düşüncedir. Bu düşünce bireyde korku gibi bazı duyguları da beraberinde getirebilir.